Podzimní tvoření v hodinách angličtiny

Pokud rádi tvoříte a zároveň učíte děti cizí jazyk, je tento článek určený přímo vám. Jsem lektorka angličtiny na volné noze a učím zejména děti od předškolního roku věku až po maturanty. V letošním školním roce opět převažuje online výuka. Před epidemií jsem s dětmi v prezenčních hodinách tvořila pravidelně. Moje studenty vždy tyto aktivity velmi bavily. Vymyslela jsem tedy způsob, jak pokračovat i nadálku.

Kreativní aktivity realizuji už pro předškoláky, nejstarší studentka, která letos měla zájem vyrábět a tvořit, navštěvuje 8. třídu ZŠ. Pokud dítě dochází na individuální výuku, je to snadné. Materiál objednám a na hodinu připravím včetně návodu. Pokud je dítě z jiného, často velmi vzdáleného města, nebo v karanténě, materiál mu zašlu. V současnosti je třeba počítat s většími časovými prodlevami. Takže např. materiál na vánoční dílničky už mám nachystaný k odeslaní v době vydání tohoto článku. Rozesílám klasickou poštou, v obyčejné nebo protinárazové obálce. Dětem napíši i průvodní dopis, aby věděly, na kdy si mají věci připravit a co nás v dalších týdnech čeká.

Důležité při výběru výtvarné nebo jiné aktivity je zohlednění věku, možností a schopností každého dítěte. Činnosti volím tak, aby byly proveditelné bez pomoci a zásahu dospělého. Pracujeme s materiálem, který nevyžaduje složitou úpravu ani přípravu. Používám hodně pěnové samolepky, různé výřezy, pestrobarevné bambule apod. Výborný je také recyklovatelný materiál jako jsou sklenice od přesnídávek apod. Pro starší děti jsou potom vhodné celé kreativní sady.

Skupinová prezenční výuka pro předškoláky

Děti dokreslují scénu, malují domečky pro zvířátka nebo celý les (úvodní fotku tohoto článku tvoří obrázek od Terezky, předškolní věk). O tom, co tvoří, si povídáme anglicky přímo v průběhu procesu. Děti jsou při těchto činnostech uvolněné, ochotně odpovídají a opakují moje komentáře, vymýšlejí vlastní uspořádání scény, upravují si zadání.

Online výuka – Markétka, 4 roky

Zvláštní kategorií je potom tvoření v Halloweenských hodinách. Letos jsme s online i prezenčními studenty vyráběli sovičku na ledničku nebo čarodějnici.

Online výuka – Adélka, 10 let

Někdy se stane předlohou pro tvoření i knížka. Na obrázku vidíte výsledek z říjnového bloku hodin na téma půvabné knížky od Erica Carlea The Very Hungry Caterpillar.

Prezenční výuka – Majda, 6 let

Také ve vašich hodinách vyrábíte? Jaké js vaše tipy na rychlou a zároveň zábavnou podzimní dílničku? Na vaše nápady se těším na: info@anglicky-zapisnik.cz

Další články

blog
Radka Ketnerová

Dyslexie a výuka cizích jazyků

Jako lektorka angličtiny se specializuji na výuku dětí se specifickými potřebami učení a chování. Mezi moje studenty patří i žáci a studenti s dyslexií. Při

Read More »
blog
Radka Ketnerová

NUDNÁ HODINA, NEBO JE TO JINAK?

Určitě jste se už i vy někdy dozvěděli, že je vámi s pečlivostí připravená hodina nuda, otrava, popř. něco mnohem horšího. Dokonce, i to nejmilejší

Read More »