Hravá angličtina pro celou rodinu

Může jít o kreativní obsah

Jste učitelé nebo lektoři cizích jazyků, máte doma děti a někdy se nemůžete zbavit dojmu, že učit vlastní krev je ta absolutně nejtěžší a nejnevděčnější věc na světě? Pak vám možná pomůže můj nový článek.


Už jsme bez prezenční školní výuky a kroužků s několika drobnými přestávkami více jak rok. Domácí výuku, které jsem se vždycky bránila, jsem si celkem oblíbila, i když občas se musím doučit vyrovnávání chemických rovnic, definici polopřímky a naposledy byly pro mě absolutně největší výzvou typy vedlejších vět v češtině.


Přesto jsem pro zpestření už od zimy hledala něco nebo někoho, kdo mi usnadní a pomůže s naší domácí výukou angličtiny. Dostala jsem tip na jazykovku Playground English. Byl únor a zrovna otevírali kurz výtvarky s angličtinou pro děti. Byla jsem celkem zvědavá, jak se dá učit výtvarná výchova online. Vyzkoušeli jsme proto předplatné na jeden měsíc. Dcera chodí od té doby pravidelně, nevynechala ani jednou a na kroužek se moc těší. Karolína Shipstead, která kroužek vymyslela a vede, to s dětmi umí a zcela nepochybně si výuku užívá stejně jako ony. Hodiny jsou živé, akční, veselé a vtipné. Občas se v našem improvizovaném kuchyňském ateliéru zastavím i já a dívám se, jak všichni ti malí výtvarníci s nadšením tvoří a poslouchají přitom anglické pokyny, rozmachují se štětcem a stříhají neuvěřitelné tvary.

Dcera má už desky plné obrázků a myslím, že na konci školního roku budeme doma moci uspořádat vlastní soukromou výstavu, některé obrázky zarámovat a pověsit na zeď. Osobně se mi opravdu líbí, že jsou lekce tematicky zaměřené, každý týden se děti seznámí s jiným malířem a jeho dílem. Karolína dětem vypráví zajímavosti ze života výtvarníka nebo pouští ilustrační hudbu k navození té správné umělecké atmosféry. Moc povedené byly třeba lekce na téma Vincent van Gogh nebo Henri Rousseau. Děti posílají fotky hotových obrázků zpátky do Playground English, kde z nich vytvoří jednu velkou pestrou koláž a umístí ji na Facebook a Instagram. A nás potom doma čeká to nejhezčí, hledání toho našeho obrázku mezi ostatními, povídání si o tom, co, kdo nakreslil a jak úkol pojal. V neposlední řadě objevujeme kouzlo výtvarných potřeb, suchých pastelů a vůni akvarelového papíru.


Využíváme i další originální aktivitu z Playground English s názvem Úkoly ze schránky. Každý týden nám poštou přijde jeden opravdový velký originální barevný pohled s úkolem. Text je psaný česko-anglicky a na děti čeká třeba jednoduchý recept, velikonoční hra, kreslící úkol apod. Moje děti běhají do schránky už od úterý a těší se, co tentokrát přijde. Pohledy si zakládáme do desek a myslím, že z nich bude do léta opravdu moc pěkná sbírka. A kdo z nás i v dnešní digitální době nedostává rád klasickou poštu?

Může jít o ilustraci


Jako lektorka angličtiny jsem také vyzkoušela návod z dílny Playground English na práci s modelínou v hodinách. Činnost je vhodná spíše pro předškoláky a děti mladšího školního věku, které nadšeně krájí, koulí a válí nejrůznější druhy modelíny a tvoří. My jsme zatím vyráběli nejrůznější zvířátka. Já přinesu na hodinu plyšovou hračku, podle, které potom tvoříme naše vlastní zvíře. Povídáme si při tom, co děláme, jaké používáme barvy, jakou část těla zrovna modelujeme. Postup, slovní zásobu a vzorové pracovní listy najdete zde, ale fantazii a rozšíření o další vlastní prvky se rozhodně meze nekladou. A pokud stejně jako já chodíte rádi do papírnictví, máte hned o důvod víc, protože modelín je víc druhů a těch barev!

A ještě horká novinka na závěr, která potěší milovníky léčivých rostlin a vaření – pohlednice pro dospělé. Pokud se zajímáte o bylinky a v kuchyni už dochází pomalu inspirace, rozhodně si Herbář ze schránky nenechte ujít. Najdete v něm základní informace o vybraných sezónních rostlinách a jejich využití doplněné o povedenou ilustraci a jednoduchý recept.

Playground English toho nabízí ještě mnohem víc a já už se moc těším na blížící se letní prázdniny a naše společná objevování a hraní.

Další články

blog
Radka Ketnerová

Dyslexie a výuka cizích jazyků

Jako lektorka angličtiny se specializuji na výuku dětí se specifickými potřebami učení a chování. Mezi moje studenty patří i žáci a studenti s dyslexií. Při

Read More »
blog
Radka Ketnerová

NUDNÁ HODINA, NEBO JE TO JINAK?

Určitě jste se už i vy někdy dozvěděli, že je vámi s pečlivostí připravená hodina nuda, otrava, popř. něco mnohem horšího. Dokonce, i to nejmilejší

Read More »